IconIconIconIcon

18.12.13

ΜΠΑΣΚΕΤ (Β΄ ΕΘΝΙΚΗ): ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – Α.Σ ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 77-73

Συντάκτης: Ερμιόνη Τερζοπούλου

Ήττα για το Άργος Ορεστικό μέσα στο Βόλο πού έφτασε πολύ κοντά στην νίκη αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Νίκη Βόλου η οποία επικράτησε με σκόρ 77-73 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας.

image00

Όπως μαρτυράει και η τελική διαφορά, οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους πάντως να κάνουν ένα δύναμικο ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (17-24) στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κόττα και τον Ζυγούρα εκφραστές των επιθέσεων για την ομάδα τους.
Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις, 6:00 πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 34-34, λίγα λεπτά αργότερα. Κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους Βολιώτες να προσπεράσουν  και να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 44-41.

Στην επανάληψη, το σκορ άλλαξε αρκετές φορές «χέρια», με τους Γεωργίου και Μπόγδανο να πετυχαίνουν κάποια δύσκολα καλάθια για την ομάδα τους βάζοντας την μπροστά στο σκορ από την αρχή του δεκαλέπτου μέχρι και το πέμπτο λεπτό. Σέ εκείνο το σημείο, μια όμορφη φάση απο πλευράς φιλοξενούμενων με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό απο τον Μαγρίζο, τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (50-52). Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι υπέρ τους, 54-55.

image00

Τα πάντα ήταν ανοιχτά στο δ΄ δεκάλεπτο με το αποτέλεσμα του παιχνιδιού να είναι εξαιρετικά αμφίρροπο. Οι συχνές εναλλαγές στο σκορ καθήλωσαν τους φιλάθλους στην κερκίδα με την ομάδα του Βόλου να έχει το προβάδισμα 63-57, 7:23 πριν το τέλος. Μιχαηλίδης όμως και Ζυγούρας με διαδοχικά τρίποντα έφεραν για άλλη μια φορά στα ίσια, 63-63 δύο λεπτά αργότερα. Στο κρίσιμο όμως τελευταίο δίλεπτο μία κακή άμυνα και κάποια εύκολα λάθη στην επίθεση από τους «κυανόλευκους» έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να «ξεφύγουν» με πέντε πόντους (75-70) στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα. Γρήγορα όμως ένα έκτος ισορροπίας τρίποντο από τον Παντάζη, διαμόρφωσε το σκορ στο 75-73 με μόλις πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιό ψύχραιμοι και απέσπασαν το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό σκορ να είναι 77-73.

Σημαντική για τους Αργίτες και η απουσία του Χατζόπουλου στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ που κοστίσανε στο τέλος. Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Άργους Ορεστικού υποδέχεται την πολύ δυνατή ομάδα της Δόξας Λευκάδας η οποία παρατάχθηκε -για πρώτη φορά φέτος- πλήρης στον χθεσινό αγώνα της με τον Πιερικό, με όλα της τα αστέρια (Διαμαντόπουλος, Σκλάβος, Κυριακόπουλος). Σίγουρα θα είναι ένας αγώνας-πρόκληση για τους «Λύκους»…

Τα δεκάλεπτα: 17-24,44-41,54-55, 77-73

Διαιτητής: Σιμητόπουλος-Λόρτος
Νική Βόλου (Μαυρομιχάλης): Ξύδης 2, Γεωργίου 11 (1), Στάμος 10, Μπόγδανος 16 (1), Καρπέτης, Τσώλης 15 (3), Φωσές 6, Τάσος 4, Μανδαλάκης 13 (1), Τοκατλίδης, Καζεπίδης.
Άργος Ορεστικό (Δημητριάδης): Πανταζής 7(1), Ζυγούρας 11 (1), Μιχαηλίδης 12 (4), Μαγρίζος 10, Τράντας 12 (2), Μπόζιαρης 1, Κόττας 15, Σκορδάρης 1, Τσαγκαρούδης 2,Χατζηκυριακίδης 2.